¦l±sk Wrocław ¦l±skopedia

imięRobert
nazwiskoPich
data urodzenia12.11.1988
krajSłowacja
wzrost / waga173 cm / 68 kg
pozycjapomocnik
numer27, 10, 7,
mecze 98
bramki 21
debiut 2.03.2014
ostatni występ 2.06.2017
poprzednie klubyMSK Tesla Stropkov (Słowacja), Slavia Praga (Czechy), FO ®P ©port Podbrezová (Słowacja), FK Dukla Bańska Bystrzyca (Słowacja), M©K ®ilina (Słowacja), ¦l±sk Wrocław, 1.FC Kaiserslautern (Niemcy), ¦l±sk, 1.FC Kaiserslautern (Niemcy)
sukcesymistrzostwo Słowacji (M©K ®ilina, 2012), Puchar Słowacja (M©K ®ilina, 2012)

Robert Pich (ur. 12 listopada 1988 r. w Svidniku) - słowacki piłkarz graj±cy na pozycji pomocnika. W latach 2014-2015 zawodnik ¦l±ska Wrocław.

Robert Pich to wychowanek M©K Tesla Stropkov, w trakcie kariery występował także w Slavii Praga B, ®P ©port Podbrezová, Dukli Bańska Bystrzyca oraz M©K ®ilina. Ma za sob± jeden występ w reprezentacji Słowacji do lat 21. Dwukrotnie zagrał z M©K ®ilina w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów.

Do ¦l±ska trafił w lutym 2014 roku, tuż przed zamknięciem zimowego okienka transferowego, podpisuj±c dwuletni kontrakt. Za jego sprowadzenie wrocławianie zapłacili M©K ®ilina ok. 100 tysięcy złotych (25 tysięcy euro), zobowi±zali się również do przekazania Słowakom 25 procent z kwoty kolejnego transferu.

Co ciekawe, ¶ci±gnięcie Picha akceptował ówczesny trener ¦l±ska Stanislav Levy. Dzień po transferze Czech został jednak zwolniony. Zawodnik zadebiutował więc u nowego szkoleniowca Tadeusza Pawłowskiego - 2 marca 2014 roku w wyjazdowym meczu z Cracovi±.

Pocz±tki we Wrocławiu nie były udane. W swojej pierwszej rundzie Robert Pich nie zdobył żadnej bramki i asysty. Przełomowy okazał się dopiero kolejny sezon. W rozgrywkach 2014/15 Słowak strzelił 10 goli i zanotował cztery asysty. Równie dobrze rozpoczęła się dla niego kolejna kampania - w pierwszych jedenastu meczach sezonu strzelił cztery gole i zaliczył trzy asysty. Dobra postawa Picha zaowocowała powołaniem Picha na listę rezerwow± reprezentacji Słowacji na mecze eliminacji mistrzostw Europy z Hiszpani± i Ukrain±.

Wraz ze zbliżaj±cym się końcem letniego okienka transferowego coraz gło¶niej mówiło się o przyszło¶ci Picha w ¦l±sku. Dla WKS-u był to ostatni moment, by zarobić na zawodniku, którego kontrakt wygasał już za kilka miesięcy - 31 grudnia 2015 roku. ¦l±sk co prawda rozmawiał z piłkarzem o nowej umowie, ale rozważał też oferty transferowe składane przez inne kluby. Propozycja Legii Warszawa opiewaj±ca na kwotę 250 tysięcy złotych została wy¶miana, ale już t± złożon± przez czołow± drużynę niemieckiej 2. Bundesligi 1.FC Kaiserslautern potraktowano poważnie. Ostatecznie w ostatnim dniu okienka transferowego Robert Pich został sprzedany do drużyny Czerwonych Diabłów za ok. 350 tysięcy euro (25 procent z tej kwoty, zgodnie z umow± sprzed 1,5 roku, trafiło na konto M©K ®ilina). Dodatkowo ¦l±sk zapewnił sobie procent od kolejnego transferu oraz możliwo¶ć rozegrania meczu towarzyskiego z 1.FC Kaiserslautern w 2016 roku.

W Niemczech Pichowi nie wiodło się najlepiej. W rundzie jesiennej wyst±pił w zaledwie czterech meczach. Jego jedyn± szans± na regularne występy, a co za tym idzie na wyjazd na mistrzostwa Europy z reprezentacj± Słowacji, było wył±cznie wypożyczenie do ¦l±ska (zgodnie z przepisami zawodnik nie mógł w trakcie sezonu reprezentować więcej niż dwóch klubów). Gdy Pich nie znalazł się nawet w meczowej osiemnastce 1.FC Kaiserslautern na pierwsze spotkanie rundy wiosennej, szybko zapadła decyzja o jego powrocie do Wrocławia. 9 lutego 2016 roku został wypożyczony do końca sezonu, a ¦l±sk zagwarantował sobie w umowie prawo pierwokupu piłkarza.

Ważne daty w ¦l±sku

  • 22 lutego 2014: Robert Pich podpisuje dwuletni kontrakt ze ¦l±skiem Wrocław
  • 2 marca 2014: debiut w ¦l±sku w wygranym 1:0 meczu wyjazdowym z Cracovi±
  • 20 lipca 2014: w wygranym 2:0 meczu z Ruchem Chorzów strzela swoj± pierwsz± bramkę w barwach ¦l±ska
  • 24 sierpnia 2015: powołany na listę rezerwow± reprezentacji Słowacji na mecze eliminacyjne mistrzostw Europy z Hiszpani± i Ukrain±
  • 31 sierpnia 2015: na zasadzie transferu definitywnego przechodzi do 1.FC Kaiserslautern, gdzie podpisał trzyletni kontrakt
  • 9 lutego 2016: wraca do ¦l±ska na zasadzie półrocznego wypożyczenia, w umowie kluby zawarły opcję transferu definitywnego
sezon rozgrywki mecze wyj¶ciowy pełne z ławki minuty bramki karne sam. ż.k. cz.k.
 
razem   98 85 42 13 21 0 0 6 0